تبلیغات
science - نقش بارز دولت در تعمیق تورم و سقوط ارزش ریال
science
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
نظرسنجی
چه نمره ای به این وبلاگ می دهید؟


استیو هنک، اقتصاددان و یکی از نظریه‌پردازان که در حوزه اقتصاد عملی مشغول فعالیت است، در مصاحبه‌ای با دادن توضیحات در خصوص نظریه تورم حاد، شرایط امروز ایران را در این خصوص تشریح کرده است. وی بر این باور است، در اوضاع کنونی اقدامات دولت در راستای بد‌تر کردن وضعیت تورمی در ایران است. مصاحبه وی شامل نکاتی قابل توجه است که خواندن آن هر مخاطبی را به تأمل وامی‌دارد.

 http://www.tabnak.ir/fa/news/281324 :منبع/

«استیو هنک»، اقتصاددان و یکی از نظریه‌پردازان که در حوزه اقتصاد عملی مشغول فعالیت است، در مصاحبه‌ای با دادن توضیحات در خصوص نظریه تورم حاد، شرایط امروز ایران را در این خصوص تشریح کرده است. وی بر این باور است، در اوضاع کنونی اقدامات دولت در راستای بد‌تر کردن وضعیت تورمی در ایران است. مصاحبه وی شامل نکاتی قابل توجه است که خواندن آن هر مخاطبی را به اندیشه وامی‌دارد.به گزارش «تابناک»، استیو هنک یکی از اقتصاددانان مشهور در حوزه بین‌الملل است که بیش از هر چیز در خصوص نظریاتش در حوزه سیاست‌های پولی معروف است. وی یکی از بزرگترین مشاوران دولت‌هایی بوده است که در دهه‌های گذشته درگیر پدیده تورم حاد بوده‌اند.

بنا بر این گزارش، به تازگی استیو هنک در محاسباتش، بر این باور است که هم‌اکنون تورم حاد اکنون در ایران شکل گرفته و سقوط ارزش ریال، نمایانگر بروز این پدیده در اقتصاد ایران است.

وی در این مصاحبه گفته که ایران سه گزینه برای فرار از شرایط پیش رو و پایان دادن به وضعیت تورمی خود و کاهش ارزش پول ملی دارد.

در ادامه متن مصاحبه وی با مجله ایران ریویو می‌خوانید:

پرسش: با توجه به این که ایران آخرین کشوری است که در جدول تورم حاد هنک ـ کروز قرار گرفته، می‌شود درباره این جدول و شاخص‌های آن توضیح دهید؟ چگونه زمان آغاز و پایان تورم حاد را محاسبه کرده‌اید؛ یعنی زمانی که برای محاسبه دو برابر شدن قیمت‌ها، رشد تورم و مانند آن به دست داده‌اید؟

پاسخ: جدول تورم حاد هنک ـ کروز، همه کشورهایی را که در تاریخ دچار تورم حاد شده‌اند، رتبه‌بندی کرده است؛ این رتبه‌بندی بر پایه بیشترین نرخ تورم ماهیانه بوده است. این جدول بر پایه تعریف فلیپ کاگان از تورم حاد است که می‌گوید: تورم حاد، پدیده‌ای است که طی آن در یک ماه بهای مصرفی کالا‌ها، دست‌کم ۵۰ درصد رشد داشته باشد.

در نتیجه، تورم حاد در خصوص یک کشور هنگامی آغاز می‌شود که در یک ماه تورم آن کشور بیش از ۵۰ درصد باشد. زمانی که تورم به زیر ۵۰ درصد نزول کند و برای مدت یک سال در آن محدوده بماند، تورم حاد به پایان خود رسیده است؛ برای نمونه، مجارستان در سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۶ دچار تورم حاد بود که نرخ تورم ماهانه در سال ۱۹۴۵ به بیش از ۵۰ درصد و در سال ۱۹۴۶ به پایین ۵۰ درصد رسید. برای دوازده ماه آتی، نرخ تورم همچنان زیر ۵۰ درصد بود در نتیجه تورم حاد این کشور در آگوست ۱۹۴۵ آغاز و تا جولای ۱۹۴۶ ادامه یافت.

یکی از معضلات عمده در تعیین تورم حاد یک کشور، اندازه و حد نهایی تورم ماهیانه است. برای نمونه در سال ۲۰۰۹، الکس کوک و بنده، بنا به محاسباتمان به این نتیجه رسیدیم که در سال ۲۰۰۸، کشور زیمبابوه رشد نرخ تورم ماهیانه‌ای برابر با ۷.‌۹۶ * ۱۰^۱۰% داشته است.
درک این عدد مسلما مشکل است. در نتیجه من و نیک کروز تصمیم گرفتیم تا معادل نرخ تورم روزانه و زمانی را که لازم است تا قیمت‌ها به دو برابر افزایش پیدا کنند، نیز در جدول بگنجانیم. در نتیجه مشخص کردیم که زیمبابوه در اواسط نوامبر ۲۰۰۸ تورم روزانه‌ای برابر با ۹۸% را تجربه کرده است؛ یعنی قیمت‌ها هر روز و درواقع هر ۲۴.‌۷ ساعت دو برابر می‌شدند.

پرسش: یکی از مفسران اقتصادی در روزنامه دیلی تلگراف انگلیس، اشاره کرده است که تنها راه خروج از پدیده تورم حاد، تطبیق و به‌کارگیری یک پول جدید است، زیرا افراد اصولا اعتماد خود را به پول رایج از دست می‌دهند. آیا شما با این امر موافقید؟ لطفا توضیح دهید.

پاسخ: خب، باید بگویم که مفسر اقتصادی تلگراف، این مطلب را بر مبنای مصاحبه‌ای که با خود من انجام داده، گفته است. درواقع، بنده، بیش از هر اقتصاد‌دان دیگر در پایان دادن به پدیده تورم حاد در کشور‌ها نقش داشته‌ام؛ ده مورد از ۵۷ مورد تاریخی مندرج در جدول، درواقع، سه راه برای پایان دادن به پدیده تورم حاد وجود دارد.

نخستین راه، «دلاری کردن» خود به خودی دارایی‌هاست که طی آن افراد در یک کشور که دچار تورم حاد است، با فرار از پول رایج ـ که به شدت و سرعت در حال کاهش ارزش است ـ مجموع دارایی‌های خود را به دیگر ارزهای باثبات خارجی تبدیل می‌کنند، که الزاما دلار آمریکا نیست. در زیمبابوه در سال ۲۰۰۸ یک چنین اتفاقی افتاد و با عمیق‌تر شدن کاهش ارزش پول رایج، هر روز افراد بیشتری اقدام به تبدیل دارایی‌ها به دلار آمریکا می‌کردند تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۰۹ بانک مرکزی زیمبابوه کاملا دلار این کشور را از اقتصاد به در آ‌ورد.

راه دوم، مطابقت هماهنگ شده با یک ارز خارجی است که به عنوان «دلاری کردن» رسمی دانسته می‌شود. این سناریو در کشور اکوادور به خوبی پیاده سازی شد. در آنجا من خودم یکی از مدافعان دلاری کردن بودم. البته اکوادور دچار تورم حاد نبود؛ اما پول رایج این کشور یعنی سوکر، در سال ۱۹۹۹ ۷۵% درصد ارزش خود را در قبال دلار آمریکا از دست داده بود. پس از آنکه این کشور سوکر را کنار گذاشت، تورم به یکباره و غیر منتظره کاهش پیدا کرد و شاخص‌های اقتصادی از منفی به سمت مثبت حرکت کردند.

راه سوم برای پایان دادن به تورم حاد، کاربست یک مقررات پولی با نرخ ارز ثابت است که به عنوان مدیریت ارزی تلقی می‌شود. بر پایه یک مدیریت ارزی سفت و سخت، پول داخلی، توسط یک ارز باثبات خارجی همچون دلار یا لیره استرلینگ، پشتیبانی می‌شود. بر این اساس، مدیریت ارزی، پول داخلی را با یک نرخ ثابت در قبال ارز پشتیبان، تبدیل می‌کند و این کار با مبنا قرار دادن پول رایج یا کاربست پول جدید در اقتصاد شدنی است. در هر صورت پول رایج، تبدیل به یک نمونه کامل از ارز پشتیبان خواهد شد.

بنده خود در راستای ایجاد یک سیستم مدیریت ارزی در کشورهای آرژانتین، بوسنی، استونی، لیتوانی و بلغارستان کمک کردم. همه این کشور‌ها پس از پیاده کردن مدیریت ارزی، کاهش تورم و رشد مداوم اقتصادی را تجربه کردند.

پرسش: آیا می‌توان گفت، تحریم‌های ناعادلانه به کاهش ارزش پول ملی ایران و ایجاد تورم در این کشور منجر شده و این که تحریم‌ها چگونه پول ملی ایران را تحت تأثیر قرار داده است؟

پاسخ: عوامل بسیاری ـ داخلی و خارجی ـ در کاهش ارزش ریال دخیل بوده است. یک توضیح نصفه و نیمه این که تحریم‌ها منجر به شوک عرضه‌ای در اقتصاد ایران شده که بر پایه آن عرضه بسیاری از کالا‌ها کاهش یافته و منجر به افزایش بهای کالا‌ها شده است. اما باید گفت، سیستم پیچیده یارانه‌ها در ایران، کنترل شدید سرمایه و نظام ارز چند نرخی این تأثیر را در بازارهای متفاوت تشدید کرده و گاه اثرات تورمی را افزایش داده است؟

اما عوامل بسیار دیگری نیز در بروز پدیده تورم حاد در ایران دخیل هستند. تقریبا در هر نمونه از تورم حاد یک عامل مشترک وجود دارد: انتشار بیش از اندازه پول. می‌دانیم که ایران تاریخ طول و درازی در گسترش و افزایش پایه پولی خود دارد؛ ولی متأسفانه داده‌های لازم برای تعیین عوامل پولی دخیل در تورم حاد ایران به آسانی در دسترس نیست. بانک مرکزی ایران برای مدت زمان زیادی است که گزارش‌های آماری مربوط به این موارد را منتشر نکرده است.

این نبود اطلاعات، شفافیت و اعتماد منجر به کاهش شدید تقاضا برای ریال شده است. با هر درجه از کاهش ارزش ریال، فروش آن نیز افزایش یافته است. به دنبال این وضع، افزایش شدید نرخ دلار در بازار موازی آمده است که منجر به یک تورم ناگهانی شده است.

پرسش: گویا یکی از دلایل کاهش شدید ارزش ریال در ایران، ناشی از عملیات روانی است که علیه آن صورت گرفته است. رسانه‌های غرب و اسرائیلی اغلب درباره احتمال بروز یک جنگ با ایران خبر داده‌اند و این امر به طریقی منجر به ایجاد اخلال در اقتصاد ایران شده است. آیا شما با این امر موافقید؟

پاسخ: در جایی که انتظارات مصرف کنندگان بر بهای کالا‌ها تأثیر‌گذار است، من با این فرض موافقم. ترس از اقدامات نظامی چیز جدیدی در ایران نیست؛ اما آنچه امروز در ایران می‌بینیم، یک ترس اقتصادی است. امروز ایرانیان نگران این امر هستند که تورم و ریال در حال سقوط، دارایی‌های آن‌ها را به نابودی بکشاند و توان آن‌ها را برای مصرف در آینده از ایشان بگیرد. برای مبارزه با این امر، آن‌ها اقدام به تبدیل دارایی‌هایشان به ارزهای باثبات (دلار آمریکا) و دارایی‌هایی نظیر طلا و فلزات گرانبها و همچنین املاک می‌کنند. این امر بازتاب خود را در افزایش بهای املاک و کاهش ارزش ریال در برابر دلار نشان می‌دهد.

افزون بر این، اکنون ایرانیان در پی انبار کردن محصولات بر پایه نیازشان هستند. این امر در پی انتظار برای افزایش بها در آینده، تقاضا برای کالا‌ها را افزایش داده است و فشاری برای افزایش قیمت‌ها به دنبال دارد. همان گونه که پیشتر گفتم، اکنون عرضه کالا‌ها نیز کاهش یافته است. در نتیجه ایران اکنون شاهد دو پدیده همزمان افزایش تقاضا و کاهش عرضه روبه‌روست که عاملی برای افزایش قیمت‌ها و مثلا تورم حاد است.

پرسش: آیا ارتباطی خاص میان تورم حاد و نوسانات نرخ ارز وجود دارد؟ دولت اعلام کرده که نرخ ارز رسمی را برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته و برای سایر واردات وارد کنندگان باید از نرخ ارزی نزدیک به نرخ بازار آزاد استفاده کنند؛ آیا این می‌تواند علتی برای تورم حاد در ایران باشد؟

پاسخ: داستان تورم حاد در ایران مبتنی بر واگرایی و انشعاب نرخ ارز رسمی و بازار آزاد است؛ به معنا که ارزش واقعی ریال بسیار پایین‌تر از آن چیزی است که دولت ادعا می‌کند. هرچند دولت با ارائه ارز دولتی به برخی از کالا‌ها، درواقع یارانه‌ای به آن‌ها می‌دهد، واقعیت آن است که اکنون ریال بسیار پایین‌تر از ارزش آن در سال ۲۰۱۰ است. در نتیجه اکنون مصرف کنندگان باید ریال بیشتری برای مصرف مقدار مشابهی از کالا‌ها پرداخت کنند و به دنبال آن قیمت‌ها افزایش یافته است.

این به آن معناست که کاربست اخیر نظام چند نرخی، خود موجباتی برای نگرانی است. این کار اشتباه برای کنترل هر چه بیشتر بر بهای کالاهای داخلی و مبارزه با تورم شکست خورده و همچنان در حال شکست خوردن است. نظام ارز چند نرخی ایران، منجر به بهای کاذب می‌شود که خود اقتصاد این کشور را به انحراف می‌برد. در نتیجه هر گونه نوسان در نرخ ارز بازار آزاد ـ و به تبع در سطح عمومی قیمت‌ها ـ با درجات متفاوت و در کالاهای متفاوت تشدید می‌شود. نتیجه نهایی آن است که مصرف کننده ایرانی دچار سرگیجه و بی‌اعتمادی می‌شود که خود، همان گونه که می‌بینیم، منجر به ترس و کاهش بیشتر ارزش ریال و بروز تورم حاد می‌شود.

پرسش: چه راهکاری برای وضعیت کنونی که ایران دچار آن شده است، وجود دارد؟ آیا نمونه مشابهی از این شرایط هست که کشوری که به بن بست رسیده، با راهکارهای سیاستمداران و دولتمردان از خطر نجات یافته باشد؟ برای ایران چگونه ممکن است تا از این شرایط نجات پیدا کند؟

پاسخ: من سه راهکار برای برون رفت از تورم حاد پیشنهاد داده‌ام: دلاری کردن خود به خودی، دلاری کردن رسمی و در پیش گرفتن یک مدیریت ارزی؛ گویا، در کوتاه مدت دولت ایران هیچ کدام از این راهکار‌ها را در دستور کار خود ندارد. درواقع، اکنون دولت در ایران در حال بد‌تر کردن شرایط و تأثیرات سقوط ارزش ریال است.

اقتصاد ایران برای سال‌ها به وسیله انحصار دولت، نظام کنترل قیمت‌ها و طرح اقتصادی شبه شوروی، آسیب دیده است. در نتیجه، ایران همواره تورم افزایشی را تجربه کرده است و نتوانسته از ظرفیت‌های رشد اقتصادی خود بهره گیرد.

در نتیجه راهکار بحران اقتصاد ایران از مسیر دولتمردان و سیاستگذاران نمی‌گذرد، بلکه باید از مسیر بازار آزاد و رقابتی بگذرد.

پرسش: به عنوان پرسش آخر، دیدگاه شما درباره جنبه‌های غیر انسانی تحریم‌ها علیه ایران که منجر به پیچیده شدن فضای اقتصاد ایران و مشکلات عدیده برای شهروندان عادی شده است، چیست؟ آیا تحریم‌های اعمالی آمریکا و اتحادیه اروپا، نقض حقوق بشر نیست؟

پاسخ: برای دریافت دیدگاه من درباره رابطه بین تورم حاد و حقوق بشر، به پاراگراف پایانی نوشته‌ام در گلوبال آسیا در ماه می ‌۲۰۰۷ مراجعه کنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 6 آبان 1391
شنبه 1 تیر 1398 08:38 ق.ظ

Regards! Great information.
cialis australia org price cialis best viagra vs cialis vs levitra cialis pills buy cialis online cheapest acquisto online cialis only best offers 100mg cialis cialis name brand cheap cialis 100 mg 30 tablet cialis et insomni
جمعه 31 خرداد 1398 12:51 ق.ظ

Cheers! A lot of write ups.

buy cialis sample pack opinioni cialis generico cilas click now buy cialis brand generic low dose cialis 200 cialis coupon cialis online deutschland generic cialis with dapoxetine dosagem ideal cialis where do you buy cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:14 ب.ظ

Appreciate it. A lot of content!

brand cialis nl cialis dose 30mg cheap cialis where do you buy cialis cialis online non 5 mg cialis generici cialis pas cher paris cialis generic availability we choice cialis pfizer india cialis daily new zealand
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:19 ب.ظ

You actually reported this perfectly.
cialis for sale in europa viagra vs cialis buy cialis sample pack usa cialis online cialis dose 30mg import cialis cialis bula cialis generic availability cialis dosage tadalafilo
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:07 ق.ظ

You made your point pretty well.!
safe dosage for cialis no prescription cialis cheap cialis dosage amounts where to buy cialis in ontario cialis pas cher paris venta de cialis canada import cialis generic cialis 20mg uk cialis official site prescription doctor cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:22 ب.ظ

Superb stuff. Cheers!
cialis efficacit cialis name brand cheap buy cheap cialis in uk cialis tablets for sale cialis wir preise generic low dose cialis we recommend cialis best buy generic cialis pill online cialis cuantos mg hay generic cialis 20mg tablets
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:08 ب.ظ

You've made the point!
buy name brand cialis on line acquisto online cialis only now cialis for sale in us cialis generico postepay cialis uk next day comprar cialis navarr cialis online holland tadalafil 10 mg cialis wir preise buy cialis sample pack
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:16 ق.ظ

Thanks. Helpful information!
tadalafil 20 mg cialis cost cialis uk next day when will generic cialis be available cialis kaufen bankberweisung discount cialis cialis taglich cialis online napol cialis generic cialis generico postepay
جمعه 17 خرداد 1398 10:53 ب.ظ

Thanks a lot. I value it!
tesco price cialis ou trouver cialis sur le net viagra or cialis only best offers 100mg cialis tadalafil 20 mg cialis generisches kanada cialis rezeptfrei how does cialis work american pharmacy cialis cialis flussig
چهارشنبه 21 فروردین 1398 08:22 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
online canadian pharmacies canadian pharmaceuticals candida viagra canada pharmacies canadian online pharmacies canada rx canadian drugs canada medication list drugs for sale online canadian viagra
سه شنبه 13 آذر 1397 02:10 ب.ظ

Regards. Ample postings.

generic cialis review uk generic for cialis cialis prezzo di mercato click here take cialis recommended site cialis kanada legalidad de comprar cialis tadalafil cialis online low dose cialis blood pressure we recommend cialis info
سه شنبه 13 آذر 1397 02:42 ق.ظ

Thanks! An abundance of content!

cialis 5 mg buy generic cialis with dapoxetine wow cialis tadalafil 100mg prices on cialis 10 mg cialis official site cialis for sale south africa bulk cialis get cheap cialis acheter cialis kamagra comprar cialis 10 espa241a
دوشنبه 12 آذر 1397 02:23 ق.ظ

Helpful information. Kudos!
the best choice cialis woman cialis 30 day sample deutschland cialis online cialis great britain cialis online napol 40 mg cialis what if i take cialis for bph cialis pills boards cialis purchasing calis
یکشنبه 11 آذر 1397 01:34 ب.ظ

Whoa tons of superb facts!
cialis generico milano price cialis best purchasing cialis on the internet cialis canada on line prices on cialis 10 mg tadalafil 20 mg cialis kaufen bankberweisung cialis in sconto cialis prezzo in linea basso cialis generico
شنبه 10 آذر 1397 01:35 ب.ظ

Truly many of excellent tips.
cialis pills cialis diario compra get cheap cialis cialis dose 30mg wow cialis 20 tarif cialis france ou trouver cialis sur le net cialis online holland cialis 05 bulk cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:43 ق.ظ

Regards! A lot of content!

if a woman takes a mans cialis female cialis no prescription generic cialis tadalafil low dose cialis blood pressure acquisto online cialis cialis qualitat we use it cialis online store buy cialis online nz prices for cialis 50mg we choice free trial of cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:37 ق.ظ

Thanks, I enjoy it!
cialis sicuro in linea cialis therapie precios de cialis generico sublingual cialis online low cost cialis 20mg cialis online tadalafil tablets estudios de cialis genricos wow cialis 20 tadalafil 20mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:10 ق.ظ

You actually revealed it well.
compare prices cialis uk cialis flussig chinese cialis 50 mg cialis tadalafil cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg prix how much does a cialis cost interactions for cialis cialis cipla best buy cialis manufacturer coupon
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:40 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
costo in farmacia cialis generic cialis soft gels price cialis wal mart pharmacy cialis professional yohimbe cipla cialis online cialis generico milano click now buy cialis brand safe dosage for cialis 40 mg cialis what if i take cialis generico lilly
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:41 ق.ظ

Kudos. Loads of material!

can i take cialis and ecstasy viagra cialis levitra import cialis cialis savings card price cialis per pill cialis generico en mexico viagra cialis levitra cialis 5 mg effetti collateral cialis 20 mg effectiveness cialis 100mg suppliers
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:00 ب.ظ

Thank you. I enjoy this.
levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra prices levitra 10 mg kopen buy levitra generic levitra buy levitra 10mg buy levitra 20 mg levitra 20mg levitra 20 mg bayer prezzo
سه شنبه 10 مهر 1397 08:59 ق.ظ

Regards, I appreciate this!
canadian cialis effetti del cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis patentablauf in deutschland cialis prezzo al pubblico click here cialis daily uk generic cialis pill online cuanto cuesta cialis yaho wow cialis 20 cialis daily new zealand
یکشنبه 8 مهر 1397 05:28 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
buy online cialis 5mg link for you cialis price cialis savings card cialis pills boards india cialis 100mg cost cialis manufacturer coupon get cheap cialis buy cialis online cheapest buying cialis in colombia cialis efficacit
شنبه 7 مهر 1397 03:44 ق.ظ

Whoa quite a lot of helpful material!
cialis rezeptfrei cialis et insomni generic cialis 20mg uk cialis pills boards generic cialis at walmart cialis lowest price cialis sans ordonnance 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis therapie cialis coupons
شنبه 31 شهریور 1397 07:11 ب.ظ

Cheers. A good amount of info!

drugstore online canada canadian pharmaceuticals nafta trusted pharmacy canada scam canadian pharmacies shipping to usa canada pharmaceuticals online canada online pharmacy canadian pharmacy canadian pharmaceuticals nafta trust pharmacy canadian drugs for sale in canada
سه شنبه 27 شهریور 1397 05:36 ب.ظ

Thanks, An abundance of advice.

import cialis buy original cialis dose size of cialis cialis en 24 hora ou trouver cialis sur le net tadalafil 5mg recommended site cialis kanada cialis generico milano buy name brand cialis on line comprar cialis 10 espa241a
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:29 ق.ظ

Awesome stuff, Appreciate it!
cialis ahumada cialis australian price cialis 100mg suppliers cialis authentique suisse canadian drugs generic cialis effetti del cialis generic cialis at walmart brand cialis nl cialis uk buying cialis on internet
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:15 ب.ظ

Seriously loads of awesome material!
canadian rxlist reputable canadian prescriptions online legitimate canadian mail order pharmacies buy viagra usa canadian pharmacys global pharmacy canada canada viagra legitimate canadian mail order pharmacies drugstore online shopping reviews rx from canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:29 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
buy sildenafil online uk rx sildenafil cheap generic viagra online where to buy viagra cheap buy real viagra online buy discount viagra buy viagra online overnight viagra online pharmacy buying cheap viagra online sildenafil online pharmacy
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:41 ب.ظ

You explained that terrifically.
cialis online napol cialis venta a domicilio prix de cialis free generic cialis cialis tablets australia enter site 20 mg cialis cost how do cialis pills work cialis 30 day trial coupon bulk cialis cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
احادیث گزینشی ارتباط با ما تماس با ما google


ابزاروبلاگ


استخاره آنلاین با قرآن کریم

Online User
IranSkin go Up

كد ماوس

لیگ برتر